Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2018

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τελείωσε το 1/3 του πρωταθλήματος.

Η Βάρη μόνη πρώτη για μία ακόμη αγωνιστική αφού πέρασε από τη Νέα Μάκρη και αυτή τη φορά αύξησε τη διαφορά στους +3 βαθμούς.

Δεύτερο το Μπογιάτι με 21 βαθμούς και τρίτη η Μαρκο με 20. Ο Αχιλλέας έπιασε τον Θησέα στην τέταρτη θέση με 16 βαθμούς αν και έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Γλυκά Νερά με 15 πόντους και ακολουθούν πιο πίσω του με 13 πόντους τρεις ομάδες. Άρης-Μάχη και Τριγλία.

Καλύβια και Νικολακάκης έφτασαν τους 10 βαθμούς, ένα παιχνίδι και βαθμό στατιστικά. Μαζί τους και η Άνοιξη.

Πιο πίσω το ζευγάρι Κερατέα-Παθιακάκης με 9 πόντους και τέλος Παιανία με 7 και Παλλαυρεωτικός με 5 βαθμούς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Η Βάρη έχει ένα σερί πέντε στα πέντε και ένα σκορ 3-0 σε δύο αγωνιστικές.

Μπογιάτι και Μαρκο παραχώρησαν ισοπαλίες εκτός έδρας, παρόλα αυτά όμως έχουν μία διαφορά ασφαλείας τεσσάρων και πέντε βαθμών από Θησέα και Αχιλλέα.

Η Μάχη επανήλθε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Ομάδα με τον χειρότερο συντελεστή τερμάτων Παλλαυρεωτικός 16-8= -12

Ομάδα με τον ισοδύναμο συντελεστή τερμάτων Άρης Βούλας 10-16= 0, Θησέας 13-13= 0, Γλυκά Νερά 11-11= 0, Παθιακάκης 13-13= 0

Κατά την 10η αγωνιστική μπήκαν 13 γκολ, τα λιγότερα έως τώρα και είχαμε 2 άσσους, 4 χι και 2 διπλά. Σκορ της ημέρας Θησέας-Βάρη 0-3. Επόμενο ντέρμπι για την 11η αγωνιστική Αστέρας Βάρης-Τριγλία Ραφήνας

(προπονητής του Αστέρα Βάρης)

"Πολύ καλή ομάδα ο Θησέας, αλλά κι εμείς πήγαμε ξέροντας τι θέλουμε. Να σημειωθεί ότι μέχρι τέλους θα διεκδικείται η άνοδος. Έχει ανέβει το επίπεδο και αυτό είναι καλό, τόσο για την ΕΠΣΑΝΑ αλλά και για τους παίκτες καθώς προσφέρουν ένα πρωτάθλημα με αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Εμείς συνεχίζουμε δουλεύοντας το επόμενο παιχνίδι".

ΑΛΕΚΟΣ ΣΙΔΗΡΑΣ "ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ ΜΑΤΣ"

(προπονητής της Μάχης Μαραθώνα)

"Από το ματς αυτό με το Λαύριο κρατάμε τους βαθμούς και την προσπάθεια των παικτών. Ήταν ένα ματς μοιρασμένο. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει σε εμάς και το δεύτερο στο Λαύριο. Πετύχαμε να διαχειριστούμε το γκολ και τελικά πήραμε το τρίποντο που θέλαμε για την συνέχεια του πρωταθλήματος"

ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΧΙΛΛΕΥΣ Κ. ΑΧΑΡΝΩΝ-ΑΝΟΙΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΚΡΙΔΗ

"Σήμερα στο γήπεδο του Αχιλλέα Κάτω Αχαρνών έγινε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους στο φετινό πρωτάθλημα. Με βάση την εμφάνιση των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο φάνηκε η ανωτερότητα των γηπεδούχων στο αγωνιστικό, τακτικό και στην ποιότητα των παικτών τους. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι απουσίες που έχει η ομάδα της Άνοιξης, όπου αυτό τους επηρεάζει αγωνιστικά.
Στο πρώτο ημίχρονο ξέροντας την δυσκολία του αγώνα και οι δύο ομάδες, πέρασε το τριαντάλεπτο χωρίς να δημιουργήσουν φάσεις και οι δύο αντίπαλοι να μην παίρνουν ρίσκο, αναλώθηκαν σε παιχνίδι κυκλοφορίας της μπάλας.

Μετά το πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και είχαν ένα χαμένο τετ α τετ στο 34΄. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Θεοδώρου με λόμπα άνοιξε το σκορ και στο 44΄ ο Φουκαράς διπλασίασε τα τέρματα για τον Αχιλλέα κάνοντας το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον Αχιλλέα να κάνει διαχείριση του σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αν και ανακάτεψαν την τράπουλα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά τον αντίπαλο τους. Έτσι ο γηπεδούχος πήρε μία νίκη σημαντική για την πορεία του".